Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Tema Fundit
» Bilderberg meeting 2015- list of participants
Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

» Kronologji e sulmëve të NATO-së
Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

» Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

» Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

» Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

» Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

» Fatura e jetës
Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

» Kush je ti?
Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

» Fjalë të mrekullueshme
Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

» Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

» Profesori dhe vazoja.
Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

» Ka ndodhur në Kinë.
Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

» Njëqind flamurë pa një
Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

» Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

» Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

Sondazh

Fakte mes Linkolnit dhe Kenedit !

Shko poshtë

Fakte mes Linkolnit dhe Kenedit !

Mesazh nga Admin prej Sun Mar 13, 2011 11:08 am

Fakte mes Linkolnit dhe Kenedit !

Abraham Lincoln u zgjodh në Kongres në vitin 1846.
John F. Kennedy u zgjodh në Kongres në vitin 1946.

Abraham Lincoln u zgjodh President në 1860.
John F. Kennedy u zgjodh President në 1960.

Emrat Lincoln dhe Kennedy, secili prej tyre përmban shtatë shkronja.

Të dy ishin veçanërisht të shqetësuar për të drejtat civile.

Gratë e të dyve humbën nga një fëmijë ndërsa jetonin në Shtëpinë e Bardhë.

Të dy presidentët u qëlluan të Premten.

Të dy u qëlluan në kokë.

Të dy u qëlluan me një plumb.

Të dy u thuhet të jenë vrarë në një konspiracion. Asnjëher nuk u konfirmua të jetë një komplot.

Lincoln u vra në Teatrin Ford.
Kennedy u vra në një karte të bërë nga kompania Ford Motor (një Lincoln jo më pak)

Sekretari i Linkolnit quhej Kenedi.
Sekretari Kennedy quhej Lincoln.

Të dy ishin vra nga Jugu.

Të dy ishin pasuan nga Jugu.

Të dy pasardhësit u quajtën Johnson.

Andrew Johnson, që pasoi Lincoln, ka lindur në 1808.
Lyndon Johnson, që pasoi Kennedy, ka lindur në 1908.

Emrat e tyre të parë të dyja përmbajnë gjashtë shkronja.

John Wilkes Booth, qe vrau Lincoln, lindi në 1839.
Lee Harvey Oswald, qe vrau Kennedy, ka lindur në 1939.

Të dy vrasësit përbëhen nga tre emra.

Të dy emrat përbëhen nga pesëmbëdhjetë shkronja.

Booth iku nga teatri dhe u kap në një depo.
Osvald iku nga një depo dhe u kap në një teatër.

Të dy vrasësit u vranë para gjyqeve të tyre.


Një javë para se Lincoln u vra, ai ishte me shokët në Monroe, Maryland.
Një javë para se Kennedy u vra, ai ishte me miken e tij Marilyn Monroe.

Fëmija i fundit Linkolnit, e kishte varrimin më 16 korrik, 1871. Më vonë ai u zhvarros dhe u rivaros në një vend tjetër.
Djali i Kennedy JFK Jr ka humbur në det më 16 korrik, 1999. Më vonë ai u gjet dhe u rivaros në det.Përmbledhje:
Faktet në lidhje me vrasjen e Abraham Lincoln dhe John F. Kennedy janë ë ngjashme. Është e paqartë nëse është rastësi apo ka një kuptim ?
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 239
Points : 635
Reputation : 0
Join date : 31/08/2010

Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi