Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Keywords

Similar topics
  Tema Fundit
  » Bilderberg meeting 2015- list of participants
  Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

  » Kronologji e sulmëve të NATO-së
  Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

  » Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
  Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

  » Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
  Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

  » Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
  Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

  » Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
  Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

  » Fatura e jetës
  Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

  » Kush je ti?
  Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

  » Fjalë të mrekullueshme
  Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

  » Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
  Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

  » Profesori dhe vazoja.
  Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

  » Ka ndodhur në Kinë.
  Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

  » Njëqind flamurë pa një
  Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

  » Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
  Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

  » Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
  Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

  Sondazh

  ANEKS I MEMORIES PER PRESIDENTIN WILSON

  Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

  ANEKS I MEMORIES PER PRESIDENTIN WILSON

  Mesazh nga Admin prej Tue Jan 18, 2011 2:26 pm

  1 - Rikrijimi këtë radhë i një Shqipërie të qëndrueshme duke riparuar
  padrejtësitë dhe dyshimet e shfaqura ndaj saj në Konferencën e Berlinit
  1880 dhe asaj të Londrës 1913. është i nevojshëm për paqen e Ballkanit
  dhe është i imponuar nga parimet e lirisë.

  Në vitin 1880 Goschen në letrën e tij Nr.82 drejtuar Kontit Granville
  (me datë 26 korrik - madje Blue Book nr.15 1880, Pjesa II, faqe 184)
  insisionte në njohjen e një province të gjerë shqiptare që do të përfshinte
  të gjitha territoret e banuara nga shqiptarët.

  2- Në se çështja shqiptare nuk përfitoi deri tani nga çdo lloj mbështetje
  diplomatike. arsyeja qëndron në vetë dy drejtimet politike të ushtruara
  nga Rusia e cariste dhe nga Monarkia austro-hungareze.

  Carizmi përpiqej që të mbështeste pretendimet - po aq të padrejta se sa
  fyese - të sllavëve të jugut dhe të Greqisë; Austria, përkundrazi, ishte e
  detyruar të merrte pozicion në favor të Shqipërisë, megjithëse nisur nga
  një qëllim egoist dhejo pa insistuar në prapamendimet e saj.Çdo lëvizje
  kombëtare shqiptare akuzohej pra nga armiqtë tanë si një makinacion austriak
  dhe si një lëvizje e rreme e drejtuar kundër sllavizmit dhe helenizmit.

  Disa prej fuqive të mëdha u nxitën nga ky fakt dhe mbajtën një qëndrim
  pak të favorshëm - po aq haptaz armiqësor - në lidhje me Shqipërinë.
  Kështu aspiratat kombëtare të shqipëtarëve nuk u morën parasysh.

  3 - Por aktualisht kur Austro-Hungaria dhe politika e saj nuk përbëjnë
  veçse kujtime politike dhe kur revolucioni rus varrosi perandorizmin
  moskovit, çështja shqiptare duhet të gjejë rrugën e saj të vërtetë, d.m.th.
  që ajo duhet të përfitojë nga mirësia e fuqive të mbledhura në Konferencën
  e tanishme të Paqes, sipas shembullit të çdo evolucioni tjetër të drejtë dhe
  të paanshëm.

  4 - Pretendimet serbe mbi Shqipërinë dhe pushtimi i vilajetit plotësisht
  shqiptar të Kosovës më 1913 ishin vdekjeprurëse për te. Serbia që realizoi
  unitetin e saj kombëtar nëpërmjet krijimit të një Jugosllavie të madhe
  duhet të heaë dorë Dëreiithmonë nga krahinat shqiptare të cilat janë dhe
  kanë qenë përherë toka shqiptare. (Shiko në kufijtë etnografikë të Shqipërisë
  të cilat duhet tëjenë gjithashtu edhe kufij politikë).

  5 - Greqia përfiton pjesë tëpasura nga aneksin-ii i ishujve dhe nga
  privilegjet në Azinë e Vogël dhe për asnjë shkak nuk duhet të ushqejë
  synime impreialiste mbi Epirin (Shqipëri e Jugut).

  6 - Italia nuk mundet me t'i drejtohet ekuilibrit të Adriatiku në momentin
  kur ajo nuk ka më frikë nga fuqia e Austro-Hungarisë së vjetër.
  Është një pikë evidente - dhe Konferenca e madhe e tanishme duhet ta
  marrë parasysh - që pushtimi i Vlorës (Valona) nga Italia është e barabartë
  me copëtimin e Shqipërisë përfundimisht nga lista e kombeve dhe e shteteve.
  Asnjë ndërhyrje nga një Shtet i huaj nuk duhet toleruar në Shqipëri, kjo
  në interes edhe të vitalitetit të Shqipërisë vetë, e cila në qëllimin e shmangies
  së fërkimeve të mëvonshme, fakt i rrezikshëm për Fuqitë e Mëdha.

  7 - Shqipëria në kufijtë e saj etnografikë që ne do ti citojmë më poshtë
  duhet të krijojë një Shtet plotësisht të pavarur.

  Megjithatë Shqipëria - në se ajo nuk do mbrojtje nga të huajt - ajo ka
  nevojë për një ndihmë pa interes dhe mirëdashëse me qëllim që të mbështetet
  në fillimin ejetës së saj politike.

  Kjo ndihmë duhet t'i jepet Shqipërisë nga një fuqijo direkt e interesuar
  në Ballkan, për një periudhë disa vjeçare (p.sh. 5 vjet), dhe ne mendojmë
  se Republika e madhe amerikane do të kryente një shërbim të
  jashtëzakonshëm për njerëzimin duke realizuar këtë mision.

  8 - Kufijtë etnografikë të Shqipërisë, që duhet të ndihmojnë kufijtë
  politikë, janë si më poshtë:

  Në Jug: Kufiri i vjetër greko-turk i kohës para luftës ballkanike te
  1913, d.m.th. gjiri i Artës, lumi i Artës dhe Pindi.

  Në Lindje: Mali i Gramozit, matanë Kosturit, vargjet e kodrave në
  lindje të Manastirit si dhe kodrat midis Prilepit dhe Veleshit, liqeni i
  Kaplan (në lindje të qytetit të Shkupit) dhe një linjë e zgjatur e këtij liqeni
  në Zibefteka (pjesa mëjugore e kufirit të vjetër serbo-turk përpara 1913);

  Në Veri dhe Veri-Lindje: Kufiri i vjetër (përpara 1913) serbo-turk deri
  në fshatin Belotekiza (në veri-lindje të qytetit të Mitrovicës); nga Belotekiza
  kjo linjë demarkacioni duhet të arrijë deri në kufirin e vjetër - Turqi -
  Mali i Zi, duke vazhduar me vargmalet e quajtura të Rrojit (Tergovishta)
  - Guci, Plavë, gjithë Malësia si dhe Ulqini dhe Tivari (dy qytete që iu
  dhanë Malit të Zi pas luftë ruso-turke të 1878), duhet t'i mbeten Shqipërisë,
  si dhe Podgorica e Shpuza. Në Perëndim: Bregu i Adriatikut nga Tivari
  në Veri, deri në Prevezë në Jug.

  Për t'u konsultuar mbi Shqipërinë:

  Blue Book, 1880, numër 15, pjesa 1 dhe 2, sidomos korrespondencat
  e Lordit Titz Maurice dhe Goschenit drejtuar Kontit Granville.
  Shqipëria dhe shqiptarët nga Koloneli Berker, Paris 1990.
  Macedonia its races and their future by Brailsford, London 1906,
  kapitulli mbi Shqipërinë.

  Bradas, Die aus deknung der Slaven, Gotha 1869.

  G.von Hahn: Udhëtimi prej Beogradit në Selanik, Veinë 1862,

  Gabriel Louis Jaray: Mbreteria e re e Shqipërisë, Paris 1914, chez Hachette.

  HARTA ETNOGRAFIKE:

  *

  Lejean: hartë etnografike e Turqisë së Europës 1862.

  *

  Hartë etnografike e Sllavëve, Moskë 1867.

  *

  Krepert: Hartë etnografike e Turqisë së Europës 1876 Berlin.

  *

  C. Sax: Hartë e Europës, Vienë 1877

  *

  Maqedonia, etnografia dhe statistika (në gjuhën bullgare) nga Vassil
  Kentschoff, Sofia 1900, me harta me ngjyrë.

  *

  Harta etnografike të vilajeteve të Salanikut, Kosovës dhe Manastirit
  nga Instituti i Etnografik në Sofje (1907), me një shënim statistikor shumt
  të detajuar 250 faqe.

  *

  Shënim: Dy punimet e fundit të botuara nga bullgarët asgjesojne
  pretendimet bullgaro-sllave mbi pjesën perendimore të Maqedonisë
  d.m.th. mbi krahinat lindore të Shqipërisë.

  *

  Për t'u lexuar: broshurat dhe fletë-volantet e W.Howard de Philadelphie
  i cili ka qenë tri herë në Shqipëri dhe ka konstatuar me sy egërsitë e.
  papara e të pakufishme të kryera nga serbët dhe grekët në veri-lindje dhe
  në jug të Shqipërisë.

  Mid'hat Frashëri


  Përktheu nga frëngjishtja: Rudina Shiroka

  1.

  M.Frashëri i ka drejtuar Presidentit Uillson të SHBA-së, mbrojtësit të
  çështje shqiptare, një përkujtesë, të cilën nuk e kemi gjetur ende, me gjithë
  kërkimet tona.

  2.

  Aneksi i memories është hartuar nga M.Frashëri në frëngjisht dhe gjendet në
  Arkivi e Shtetit (dorëshkrim).
  avatar
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 239
  Points : 635
  Reputation : 0
  Join date : 31/08/2010

  Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

  Mbrapsht në krye Shko poshtë

  Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

  - Similar topics

   
  Drejtat e ktij Forumit:
  Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi