Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Tema Fundit
» Bilderberg meeting 2015- list of participants
Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

» Kronologji e sulmëve të NATO-së
Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

» Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

» Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

» Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

» Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

» Fatura e jetës
Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

» Kush je ti?
Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

» Fjalë të mrekullueshme
Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

» Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

» Profesori dhe vazoja.
Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

» Ka ndodhur në Kinë.
Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

» Njëqind flamurë pa një
Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

» Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

» Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

Sondazh

Gjergj Fishta

Shko poshtë

Gjergj Fishta

Mesazh nga Admin prej Wed Dec 22, 2010 12:25 pm

Gjergj Fishta

Gjergj Fishta është njëri nga shkrimtarët më të mëdhenj shqiptarë të këtij shekulli. Nuk janë të paktë ata që veprën e tij Lahuta e Malcis e quajnë Iliadë Shqiptare. Mohimi i Fishtës dhe veprës së tij, është turpi i kulturës sonë, ngase u bë nga kritere që s’kanë të bëjnë aspak me artin letrar.
Gjergj Fishta u lind në Fishtë të Zadrimes më 23 tetor 1871. U shkollua në kolegjin e Troshanit. Në Bosnje studjoi filozofi e teologji. Me të mbaruar studimet kthehet në Atdhe dhe më 25 shkurt 1894 dha meshën e parë. Dha mësim në Troshan dhe ishte famullitar në Gomsiqe. Bashkë me Prenk Doçin, abatin e Mirditës formuan Shoqërinë Bashkimi. Më 1902, për herë të parë fut mësimin e gjuhës shqipe si gjuhë mësimi në Shkollën Françeskane. Bleni i parë i Lahutës së Malcis botohet në Zarë më 1905. dy vjetë më vonë del vepra satirike Anzat e Parnasit. Dihet për rolin e tij në Kongresin e Manastirit. Më 1913 themeloj revistën Hylli i dritës. Të njejtin vit, kur Shkodra ishte në duart e fuqive ndërkombëtare, ngreh Flamurin dhe me drita e lidh Kishën e Gjuhadolit me Xhaminë e Fushës së Çelës, duke simbolizuar bashkimin e shqiptarëve pa marë parasyshë fenë.
Ka dhënë një kontribut të madh në shumë fusha të artit e kulturës sonë. Ka përfaqësuar Shqipërinë në Konferencën Ndërballkanike në Athinë, në Stamboll e Bukuresht. Më 1937 mbaron Lahutën e Malcis. Më 30 dhjetor 1940 vdes dhe e varrosin në Kishën e Gjuhadolit.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 239
Points : 635
Reputation : 0
Join date : 31/08/2010

Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi