Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Tema Fundit
» Bilderberg meeting 2015- list of participants
Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

» Kronologji e sulmëve të NATO-së
Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

» Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

» Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

» Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

» Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

» Fatura e jetës
Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

» Kush je ti?
Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

» Fjalë të mrekullueshme
Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

» Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

» Profesori dhe vazoja.
Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

» Ka ndodhur në Kinë.
Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

» Njëqind flamurë pa një
Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

» Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

» Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

Sondazh

Teknikat e Shkrimit

Shko poshtë

Teknikat e Shkrimit

Mesazh nga Admin prej Wed Sep 19, 2012 1:16 pm

Disa nga teknikat e shkrimit se si te shkruam një Tregim,një roman, editorial etj.
Shkrimi është një formë e rëndësishme e komunikimit. Shkrimtarë e mira që përdorin teknika të ndryshme të shkrimit që përshtaten qëllimit të tyre për të shkruar. Të jesh një shkrimtar i mirë, ti duhet ta sundosh secilin nga teknikat e mëposhtme shkrim.Përshkrim

Përmes përshkrim, një shkrimtar i ndihmon lexuesit ti përdorin shqisat e ndjenjave, duke parë, dëgjuar, duke imagjinuar që mban erë, dhe provë për të provuar atë përvojë të shkrimtarit. Përshkrimi i ndihmon lexuesit më të qartë që ti kuptojnë njerëzit, vendeve, dhe gjërat për të cilën shkrimtari i ka shkruar. Kjo është forma më e zakonshme e të shkruarit. Ju do të gjeni të shkruarit përshkrues në gazeta, revista, libra, dhe shumica e formave të tjera të komunikimit me shkrim.

Ekspozitë
Përmes ekspozitës, një shkrimtar informon, shpjegon, dhe sqaron idetë dhe mendimet e tij / saj . Ekspozita shkon përtej përshkrim për të ndihmuar lexuesin të kuptojnë me qartësi më të madhe dhe të thellë idetë dhe mendimet e shkrimtarit. shkrim shpjegues, si shkrim përshkrues, zakonisht gjendet në gazeta, revista, libra, dhe shumica e formave të tjera të komunikimit me shkrim.

Tregim
Nëpërmjet tregimit, një shkrimtar tregon një histori. Një histori që ka një karaktere, një mjedis, një kohë, një problem, si dhe përpjekje në zgjidhjen e problemit. Tregimet janë biseda shembuj me tregime të shkurtra, ndërsa romanet janë shembuj të tregimeve të gjata.

Bindje

Me anë të bindjes, një shkrimtar përpiqet për të ndryshuar lexuesit pikë pamjen e parë në një subjekt temë ose pozitë. Shkrimtari paraqet fakte dhe opinionet në mënyrë që lexuesi për të kuptuar pse diçka është e drejtë, apo e gabuar, ose një Editorial, letra për redaktorin në gazeta dhe revista, dhe një tekst për një fjalim politik janë shembuj të shkruar bindëse.

Krahasimi dhe Kontrasti

Përmes krahasimit dhe kontrast, një shkrimtar nxjerr në pah ngjashmëritë dhe dallimet në lidhje me një temë. Krahasimi është përdorur për të treguar atë që është e njëjtë apo të përbashkët. Kontrasti është përdorur për të treguar çfarë nuk është e njëjtë apo jo e përbashkët. Përshkruar kushtet e jetesës në 1900 dhe kushtet e jetesës sot do të lejojë për krahasim dhe kontrast.

Duke përdorur teknikën e shkrimit që i përshtatet qëllimit tuaj, ju do të jeni në gjendje të komunikojnë idetë tuaja në mënyrë efektive.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 239
Points : 635
Reputation : 0
Join date : 31/08/2010

Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi