Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Tema Fundit
» Bilderberg meeting 2015- list of participants
Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

» Kronologji e sulmëve të NATO-së
Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

» Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

» Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

» Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

» Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

» Fatura e jetës
Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

» Kush je ti?
Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

» Fjalë të mrekullueshme
Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

» Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

» Profesori dhe vazoja.
Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

» Ka ndodhur në Kinë.
Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

» Njëqind flamurë pa një
Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

» Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

» Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

Sondazh

Si të shkruani një ese të shkëlqyer

Shko poshtë

Si të shkruani një ese të shkëlqyer

Mesazh nga Admin prej Wed Sep 19, 2012 1:12 pm

Ne këtë mënyre unë do të ju tregoj si ta shkruani një ese te shkëlqyer.
Kjo nuk ka te bëjë me qeshje gramatikore por me shkrimin dhe planifikimin
Gjëja e parë që ju duhet të bëni është e qartë për të zgjedhur temën tuaj


është e domosdoshme që ju të zgjidhni diçka që ju interesojnë në një farë mënyre,megjithatë ju mund te shkruani një ese edhe nëse ju ka caktuar dikush për te shkruar
Pavarësisht nga ajo që ju duhet të shkruani në lidhje me atë ju duhet të jeni në gjendje të gjejnë një aspekt që ju interesojnë dhe të drejtoheni ne të.

Mos u merakosni se puna për te shkruar një ese është e lehte
Në përgjithësi, një ese përbëhet nga një hyrje, trup, dhe përfundim
Hyrja është ajo ku ju duhet te tërhiqini vëmendjen e lexuesit apo vlerësiusit te eses

Ju duhet te shtoni një fjali apo te parashtroni një pyetje kontradiktore ne mënyre qe kjo le
lexuesin te interesuar për te pare se pse ju kërkon ketë pyetje sepse kjo me një far mënyre
e le lexuesin duke menduar për atë

Ne hyrje ju gjithashtu duhet te përfshini një deklaratë te përgjithshëm duke u përcaktuar ne një teme me te specifikuar ku ne fund ajo qon ne një teze tënden qe ti e ke hedhur.
Trupi i paragrafit tuaj duhet te përfshi një shpjegim te temën tuaj.

Mundohuni te përqendroheni ne një aspekt te organizimit te idesë tuaj dhe mundohuni te mos jepini gjithë informatat. Shkruaj diçka atraktive,bëje lexuesin te interesuar.
Përdor shume burime te ndryshme te informacionit(P.sh Citate,intervista,filma etj)

Ju mund të intervistoni një shok apo familjar që e di shumë ne lidhje me temën.
Së fundi, ju duhet të hartoni konkluzionit tuaj,e cila është e shkruar si e kundërta e paragrafit tuaj hyrës Konkluzioni juaj do të përdoren për të nxjerrë gjëra te sakta dhe të afërta.

Në këtë paragraf do të mbështetin temën tuaj dhe pastaj të merresh me shkrim tuaj të gjitha të veçanta për të deklaruar diçka të përgjithshme si pasqyrë e paragrafit në fund.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 239
Points : 635
Reputation : 0
Join date : 31/08/2010

Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi