Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Similar topics
  Tema Fundit
  » Bilderberg meeting 2015- list of participants
  Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

  » Kronologji e sulmëve të NATO-së
  Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

  » Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
  Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

  » Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
  Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

  » Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
  Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

  » Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
  Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

  » Fatura e jetës
  Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

  » Kush je ti?
  Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

  » Fjalë të mrekullueshme
  Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

  » Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
  Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

  » Profesori dhe vazoja.
  Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

  » Ka ndodhur në Kinë.
  Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

  » Njëqind flamurë pa një
  Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

  » Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
  Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

  » Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
  Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

  Sondazh

  Prizren: Synohet ringjallja e sheshit Arastas

  Shko poshtë

  Prizren: Synohet ringjallja e sheshit Arastas

  Mesazh nga Admin prej Sun Sep 16, 2012 8:59 pm


  Prizren, 17 shtator - Komuna e Prizrenit është në prag të tenderimit të projektit për restaurimin e sheshit të Arastas në qendër të qytetit, në saje të mjeteve të zotuara nga fondet e Komisionit Evropian dhe të buxhetit komunal. Me gjithë kërkesat për rehabilitimin e plotë të këtij kompleksi, duke përfshirë edhe objektin e xhamisë së dikurshme, në bazë të projektit aktual parashihen restaurimi i sheshit dhe i minares, duke i lidhur ato me Zonën Historike të Prizrenit.

  "Komuna i ka ndarë rreth 20 mijë euro, ndërkohë që 55 mijë euro janë siguruar nga fondet e Bashkimit Evropian. Në saje të projektit që është në finalizim parashihet rehabilitimi i sheshit të Arastas, duke e lidhur atë me Sheshin e Dëshmorëve dhe Rrugën e Saraçëve dhe në këtë mënyrë sigurohet një kontinuitet i projektit të Zonës Historike të Prizrenit", ka thënë drejtori i Urbanizimit, Sadik Paçarizi.

  Sipas tij, intervenimi në këtë pjesë të rëndësishme të qendrës së qytetit do t'ia kthente Prizrenit pamjet e panoramën e dikurshme, duke e shndërruar tërë këtë hapësirë në zonë këmbësorësh.

  Sipas shënimeve të historianëve të prezantuara në portalin turistik të Komunës së Prizrenit, Evrenos-Zade Jakup Beu mes viteve 1526 dhe 1538 ndërtoi mesxhidin, ku pastaj u ndërtua edhe minarja, ashtu që xhaminë kryesisht e shfrytëzonin tregtarët. Xhamia ka qenë e ngritur nga sipërfaqja e tokës dhe binte në sy me bukuri. Përreth xhamisë u ndërtuan dyqane, kështu që kjo pjesë do të shndërrohej në një treg të mbyllur (Arasta, Kapali Çarshinë e Prizrenit), i cili fillonte nga Xhamia e Sinan Pashës dhe përfundonte tek Xhamia e Jakub Beut. Kapali Çarshia e Prizrenit u dogj tërësisht në vitin 1913 dhe prej asaj kohe nuk kanë mbetur fare gjurmë të saj.
  avatar
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 239
  Points : 635
  Reputation : 0
  Join date : 31/08/2010

  Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

  Mbrapsht në krye Shko poshtë

  Mbrapsht në krye

  - Similar topics

   
  Drejtat e ktij Forumit:
  Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi