Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Keywords

tregim  eshte  shkurter  letra  azil  mire  sociologjia  poezi  proze  kush  

Similar topics
  Tema Fundit
  » Bilderberg meeting 2015- list of participants
  Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

  » Kronologji e sulmëve të NATO-së
  Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

  » Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
  Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

  » Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
  Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

  » Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
  Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

  » Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
  Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

  » Fatura e jetës
  Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

  » Kush je ti?
  Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

  » Fjalë të mrekullueshme
  Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

  » Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
  Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

  » Profesori dhe vazoja.
  Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

  » Ka ndodhur në Kinë.
  Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

  » Njëqind flamurë pa një
  Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

  » Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
  Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

  » Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
  Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

  Sondazh

  O NJERI I MIRË!

  Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë

  O NJERI I MIRË!

  Mesazh nga Admin prej Mon Dec 20, 2010 12:06 am

  NJERI I MIRË!


  Nuk do të jesh i mirë për të gjithë
  Ashtu si mjalti që nuk do jetë i ëmbël për të sëmurët
  Edhe nëse je pafundësisht i mirë
  Nuk do të jesh i mirë për ata që s’e besojnë pafundësinë

  Edhe po u ngjite në majen më të lartë
  Edhe po u zhyte në detin më të thellë
  Prapë se prapë s’do të jesh i mirë për të gjithë
  Zogjtë e malit e peshqit e detit do të tremben nga ti
  Edhe pse ti nuk jeton për ta trembur askë

  Edhe nëse për të gjithë bëhesh dritë
  Dije se ata që lakmojnë jetën e hutinit
  Do të dëshpërohen nga prania jote
  Edhe nëse vetmohesh në shpellën më të errët
  për të mos e lënduar asnjë zemër në botë
  Sërish nuk do të jesh i mirë për të gjithë
  Sepse ata që ndjekin gjurmët e mirësisë
  do të kenë nevojë për dritën tënde

  Ti shembëllehesh me pemën që u bën hije të gjithëve njëlloj:
  Si atyre që të ujisin, ashtu edhe atyre që të gjuajnë me gurë
  për t’i këputur frytet nga dega atëherë kur nuk arrijnë t’i kapin dot me dorë.
  Ti nuk mashtrohesh me hijen tënde
  Sepse sado e madhe apo e vogël të shfaqet ajo në takim me dritën
  Ti e njeh veten dhe njerëzit i peshon me cilësitë e tyre

  O njeri i mirë

  Edhe nëse e ushqen me nektar gjithë njerëzimin
  Prapë se prapë nuk do jesh i mirë për ziliqarin
  që pranon të jetojë vetë i uritur
  Vetëm e vetëm që ti të mos jesh i ngopur
  Edhe ty të shijon ushqimi i këndshëm
  Por kur sheh se mizat kanë filluar të bien në ushqim
  Ti e braktis atë fare dhe largohesh
  Sepse ti je për të gjithë, por nuk je si asnjëri

  Ti nuk grindesh me ata që janë veshur me qefinin e paditurisë
  Sepse zemra jote e di se diçka që ata e kanë përqafuar pa arsye
  Ti s’mund t’ua heqësh me arsye
  Por mirësia jote është mbi arsyen tënde dhe paarsyen e tyre
  Sepse e mira ekziston para arsyes dhe arsyeja ekziston për ta zgjedhur të mirën
  Meqë ti nuk mund ta zgjedhësh ardhjen apo mosardhjen tënde në botë
  Ti ke zgjedhur të mirën e botës që të mos zgjidhesh nga e keqja e saj
  Atëherë, si mund të jesh i mirë për të gjithë kur ti nuk e do të keqen?

  O njeri i mirë!

  Ti ke pranuar të durosh dhimbjen që vjen nga e vërteta
  Prandaj nuk i merr për ilaç gënjeshtrat
  Ti ke vdekur para se të vdesësh, prandaj je më i gjallë se të gjallët
  Ti ke shkruar në epitafin tënd një fjalë të urtë si gjithë njerëzit e dlirë:

  “Është mirë të jesh i rëndësishëm, por më e rëndësishme është të jesh i mirë.”

  Fatmir Muja
  avatar
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 239
  Points : 635
  Reputation : 0
  Join date : 31/08/2010

  Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

  Mbrapsht në krye Shko poshtë

  Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye

  - Similar topics

   
  Drejtat e ktij Forumit:
  Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi