Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Tema Fundit
» Bilderberg meeting 2015- list of participants
Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

» Kronologji e sulmëve të NATO-së
Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

» Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

» Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

» Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

» Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

» Fatura e jetës
Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

» Kush je ti?
Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

» Fjalë të mrekullueshme
Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

» Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

» Profesori dhe vazoja.
Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

» Ka ndodhur në Kinë.
Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

» Njëqind flamurë pa një
Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

» Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

» Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

Sondazh

Këshilla të rendesishme.

Shko poshtë

Këshilla të rendesishme.

Mesazh nga Admin prej Mon Dec 20, 2010 12:01 am

• Sa gjëra të vogla fare kanë sjellë probleme të mëdha. Ndoshta një ngrënie ndonjëherë na ka ndaluar ngrënien e shumë tjerave, një fjalë na ka sjellë armiqësi të mëdha, një e keqe na është kthyer me §shumë të tjera si ajo dhe shpesh vetëm një shikim na sjell mallkime…

• Dije se ke detyrime ndaj Zotit tënd, ndaj vetvetes, ndaj syrit tënd, ndaj bashkëshortit apo bashkëshortes, ndaj mikut, ndaj shoqërisë ku jeton si dhe ndaj shumë të tjerëve. Prandaj jepja hakun ( detyrimin tënd) secilit që i takon.

• Kënaqu duke shikuar lindjen e diellit në agim, sepse kjo është një bukuri e rrallë, e cila t’i ngjall kuptimin dhe optimizmin për jetë.

• Zgjohu herët sepse atëherë punët janë të frytshme dhe atëherë bëre punën që ke: lexo, shkruaj, përpilo, mëso përmndësh dhe do të shohësh rezultatet e frytshme.

• Bëhu i mesëm, ec anash, pajtohu me Krijuesin, mëshiroji krijesat, krye obligimin dhe plotëso adhurimin me nafile do të jesh i udhëzuar.

• I suksesshëm do të thotë: të përfundosh mirë, i drejt në fjalë, i frytshëm në punë, larg padrejtësiseë dhe nxitës i lidhjeve familjare.

• Ndonjëherë një fjalë të kushton shumë, e ndonjëherë një pakujdesje e vogël të sjell degradim të plotë. Sa herë veçimi ka ringjallur njeriun dhe i ka shtuar energjinë atij.

• Prona më e mirë eshtë ajo që të bën dobi, dituri më e vlefshme është ajo që të përparon, shtëpi më e mirë është ajo që të rehaton dhe shok më i mirë është ai që të këshillon.

• Nëse nuk ka askush xhelozi ndaj teje dije se ti nuk vlen asgjë. Nëse nuk ke shok ti je me karat të dobët dhe nëse nuk ke Fe, ti je pa parim.

• Sekreti i shpirtit tënd është kujtimi i të mirave tua. Qetësoje zemrën duke u penduar nga mëkatet.

• Nga kënaqëstë e kësaj bote është të udhëtosh me atë që do, të largohesh nga ai që e urren, të shpëtosh nga dëmi i zullumqarit dhe të kujtosh sukseset tuaja.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 239
Points : 635
Reputation : 0
Join date : 31/08/2010

Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi