Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Similar topics
  Tema Fundit
  » Bilderberg meeting 2015- list of participants
  Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

  » Kronologji e sulmëve të NATO-së
  Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

  » Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
  Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

  » Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
  Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

  » Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
  Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

  » Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
  Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

  » Fatura e jetës
  Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

  » Kush je ti?
  Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

  » Fjalë të mrekullueshme
  Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

  » Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
  Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

  » Profesori dhe vazoja.
  Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

  » Ka ndodhur në Kinë.
  Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

  » Njëqind flamurë pa një
  Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

  » Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
  Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

  » Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
  Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

  Sondazh

  AFORIZMA - për artin dhe gazetarinë

  Shko poshtë

  AFORIZMA - për artin dhe gazetarinë

  Mesazh nga Admin prej Sun Sep 19, 2010 7:59 pm

  ARTI


  Arti ështe pasqyrë e jetës.
  Tolstoi

  Kemi artin për të mos vdekur nga e vërteta.
  Niçe

  Arti është mënyra e njohjes së artistit me njerëzit.
  Çemisbevski

  Njeriu i përcjell njeriut mendimet me fjalë, kurs me art njerëzit u tregojnë njeri-tjetrit përjetimet e veta.
  Plehanovi

  Arti është krijuar që të përjetohet e jo të kuptohet. Andaj, çdo herë artet, kur dëshirojnë të jenë të kuptueshëm, çdoherë thonë budallallëqe.
  Drajzeri

  Në art, para së gjithash, duhet ta shikosh dhe ta kuptosh të bukurën.
  Stanisllavski

  Arti nuk mësohet, se në art nuk ka mësues.
  Tarkovski

  Arti i bukur ështe art i gjeniut. Gjenialiteti është talent që i jep artit rregulla.
  Kant

  Kryeveprat shkruhen duke mohuar gëzimet e jetës dhe veten.
  Mani

  Ka shumë raste kur krijimtaria artistike është mësuesja e vërtetë e popujve.
  Hegeli

  Arti që nuk i sherben popullit ështe vetëm argëtim i njerzve të papunë.
  Majakovski

  Të flasësh dhe të shkruash të vërtetën ështe arti më i rëndë nga të gjitha artet.
  Gorki

  Arti ka për detyrë të njohë e të shpjegojë jetën.
  Mani

  Artin duhet dashur në vete, e kurrsesi vetem në art.
  Stanisllavski

  Artisti i vërtetë duhet të jetë i lidhur ngushtësisht me natyrën, me jetën, sidomos me popullin.
  Shumani

  Artisti së pari lind veten e pastaj të pranishmit.
  Olivie

  Artisti i madh është gjithmonë një i plagosur i madh.
  Valesi

  Fantazia e artistit është realitet më i bukur se realiteti i rëndomtë.
  Ashi

  Kur artisti zbulon realitetin e ri ai s'e bën këtë për vete, ai e bën këtë për të tjerët, për të gjithë ata që duan të dinë në çfarë bote jetojnë, nga vijnë dhe ku shkojnë. Ai prodhon për bashkësinë.
  Fisheri

  Të shpjerë dritë në thellësinë e zemrës së njeriut, ja detyra e artistit.
  Shumani

  Artisti duhet të jetë i vetmuar dhe i zgjuar të vështrojë atë që sheh, duhet të flasë me vete duke zgjedhur më të mirën.
  Da Vinçi  GAZETARIA

  Gazetaria eshtë profesion tepër interesant, por duhet të braktiset me kohë.Çerçili

  Gazetari është i vetmi shkrimtar, i cili kur merr lapsin nuk shpreson pavdekshmërinë.
  Ojeti

  Gazetaria është krijimtari në duar të shpejta.
  Arnoldi

  Gazetari i dobët nuk është filozof.
  Tuholski

  Publiku i keq dëshiron gazeta të këqija.
  Ibseni

  Lexuesit hyjnë në gazeta si në banjo të nxehta.
  Makluani

  As teologët që predikojnë në kishë, as oratorët në parlament, as profesorët në shkollë nuk kanë aq ndikim sa ka shtypi.
  Vyn Tuholski


  avatar
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 239
  Points : 635
  Reputation : 0
  Join date : 31/08/2010

  Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

  Mbrapsht në krye Shko poshtë

  Mbrapsht në krye

  - Similar topics

   
  Drejtat e ktij Forumit:
  Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi