Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Tema Fundit
» Bilderberg meeting 2015- list of participants
Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

» Kronologji e sulmëve të NATO-së
Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

» Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

» Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

» Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

» Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

» Fatura e jetës
Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

» Kush je ti?
Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

» Fjalë të mrekullueshme
Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

» Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

» Profesori dhe vazoja.
Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

» Ka ndodhur në Kinë.
Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

» Njëqind flamurë pa një
Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

» Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

» Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

Sondazh

Xhamia e Sinan Pashës

Shko poshtë

Xhamia e Sinan Pashës

Mesazh nga Admin prej Sun Sep 12, 2010 2:01 pm

Sipas përshkrimeve, Xhamia e Sinan Pashës është ndërtuar më 1615. Arkitektura e saj paraqet fuqi, kompaktësi, hir dhe elegancë. Sa i përket tipit të arkitekturës, ajo paraqet një monument të rrallë në artin Islamik. Falë pozitës, elegancës, karakteristikave masive dhe minareve të saj të bukura ajo dominon në atë pjesë të qytetit. Kupola vigane i përshtatet harmonishëm hapësirës katrore të ndërtesës. Xhamia ndodhet në një nivel më të lartë prej nga ka pamjen kah rruga kryesore e qytetit historik. Me kupolën e saj gjigante dhe me minaret elegante u bë një nga tiparet dominante arkitektonike të Prizrenit. Brendia e xhamisë është e dekoruar me dizajn gjeometrik, natyrë të qetë, derisa pjesë të tjera të mureve janë të pikturuara me ngjyra të forta e të ndritshme. Xhamia është duke u restauruar nga një organizatë turke që nga viti 2008. Veranda e cila ishte shkatërruar gjatë shekullit të fundit është rindërtuar. Një nga monumentet më tërheqëse në Prizren, Xhamia e Sinan Pashës, po bëhet hap pas hapi më madhështore e më e bukur.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 239
Points : 635
Reputation : 0
Join date : 31/08/2010

Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi