Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Similar topics
  Tema Fundit
  » Bilderberg meeting 2015- list of participants
  Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

  » Kronologji e sulmëve të NATO-së
  Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

  » Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
  Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

  » Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
  Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

  » Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
  Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

  » Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
  Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

  » Fatura e jetës
  Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

  » Kush je ti?
  Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

  » Fjalë të mrekullueshme
  Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

  » Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
  Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

  » Profesori dhe vazoja.
  Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

  » Ka ndodhur në Kinë.
  Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

  » Njëqind flamurë pa një
  Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

  » Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
  Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

  » Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
  Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

  Sondazh

  Kuvendi i Lezhes

  Shko poshtë

  Kuvendi i Lezhes

  Mesazh nga Admin prej Tue Aug 31, 2010 6:33 pm

  Në 1444, në qytetin e Lezhës. Gjergj Kastrioti Skënderbeu mblodhi në një kuvend historik prijësit shqiptarë për t'i bashkuar e për t'i përballuar kështu invazionit osman, që ishte invazioni më i tmerrshëm për kohën. Kuvendi i Lezhës qe një shprehje e fuqishme e vullnetit dhe e unitetit të popullit shqiptar.
  Menjehere pas fitores se madhe te vitit 1443 Skenderbeu filloi takimet me princer e fisnike te tjere shqiptare per te gjetur rrugen e bashkimit, pa te cilen s'mund ti behej balle ushtrise me te fuqishme te asaj kohe.
  Per kete qellim ne 2 mars te vitit 1444, ne Katedralen e Shenkollit te qytetit te Lezhes u mbajt i pari kuvend kombetar i Princerve dhe i Fisnikeve shqiptare te shek. XV, disa prej te cileve kishin udhehequr kryengritjet e viteve 30. Ne kuvend moren pjese: Skenderbeu, Gjergj Araniti, Andrea Topia (bashke me dy djemte e tij), Gjergj Strazimir-Balsha, Nikolle e Pal Dukagjini, Teodor Muzaka i riu (dhe disa pjestare te tjere te kesaj familjeje), Leke Zaharia, Pjeter Spani (bashke me kater djemte e tij), Leke Dushmani, Stefan Gojcini (Cernojevici) etj.
  Skenderbeu, si drejtues i kuvendit, mbajti fjalen e hapjes ne te cilen theksoi domosdoshmerine dhe rendesinee bashkimit te shqiptareve.
  Kuvendi vendosi qe bashkimi te behej ne formen e nje beselidhjeje, te nje aleance ushtarake nepermjet drejtuesve te principatave dhe te krereve te vendit, qe njihet me emrin Lidhja Shqiptare e Lezhes. Si kryetar i saj u zgjodh Skenderbeu. Vendim tjeter i rendesishem ishte krijimi i ushtrise se perbashket dhe caktimi i Skenderbeut si komandant i pergjithshem i saj. Per te perballuar shpenzimet e ushtrise, te armatimit te saj etj., Kuvendi vendosi gjithashtu te krijoje nje arke te perbashket qe do te administrohej nga Skenderbeu. Te ardhurat e saj do te vinin nga kuotat qe do te jepnin antaret e Lidhjes. Me vendimin e kuvendit te Lezhes u be nje hap i madh e vendimtar drejt bashkimit politik te vendit dhe krijimit te nje pushteti qendror te perfaqesuar nga Gjergj Kastriot Skenderbeu, te cilin ai e fuqizoi gjithnje e me shume per te bashkuar sa me organikisht shqiptaret e viseve te lira shqiptare.

  Bajnë kuvend burrat e dheut,
  tuj dhanë besën Skënderbeut,
  tuj dhanë besën me luftue,
  shpatën turkut me ja vue.
  avatar
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 239
  Points : 635
  Reputation : 0
  Join date : 31/08/2010

  Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

  Mbrapsht në krye Shko poshtë

  Mbrapsht në krye

  - Similar topics

   
  Drejtat e ktij Forumit:
  Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi