Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Tema Fundit
» Bilderberg meeting 2015- list of participants
Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

» Kronologji e sulmëve të NATO-së
Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

» Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

» Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

» Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

» Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

» Fatura e jetës
Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

» Kush je ti?
Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

» Fjalë të mrekullueshme
Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

» Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

» Profesori dhe vazoja.
Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

» Ka ndodhur në Kinë.
Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

» Njëqind flamurë pa një
Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

» Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

» Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

Sondazh

E mira dhe e keqja.

Shko poshtë

E mira dhe e keqja.

Mesazh nga Admin prej Fri Jan 11, 2013 11:20 pm

Për një email

Një i papunë vajti tek drejtori i një kompanie, për tu punësuar si pastrues banjash. Pasi bisedon me të, drejtori i thotë:”Ti je pranuar në punën që ke kërkuar, por na lipset email-i yt që të dërgojmë kontratën dhe kushtet e punës.”
I papuni iu përgjigj:”Unë s’kam as email dhe as nuk di çështë kompjuteri dhe interneti.”
Drejtori i tha:”Nuk paske kompjuter?! Po kjo do të thotë se nuk ekzistoke dhe ne s’kemi si ta marrim në punë dikë që nuk ekziston!”
I papuni doli kokulur dhe mori rrugën e kthimit. Gjatë rrugës, ai pa një fshatar që shiste luleshtrydhe dhe me dhjetë dollarët e vetme që kishte në xhep, bleu sa mundi. Pastaj shkoi derë më derë duke u ofruar njerëzve luleshtrydhe me një çmim më të lartë se i bleu. Në fund, ai pa se kishte fituar njëzet dollarë. Nga kjo, kuptoi se nuk ishte diçka e vështirë, prandaj të nesërmen bleu luleshtrydhe me njëzet dollarët. Duke parë fitimet, filloi të dalë çdo ditë në mëngjes herët dhe për ditë e më shumë, fitimet i shtoheshin. Pas disa kohësh, bleu një motor dhe jo shumë larg, bleu dhe një kamionçinë. Me kalimin e viteve, ai e zgjeroi aktivitetin, ngriti një kompani luleshtrydhesh, futi dhe fruta të tjerë, duke u detyruar të marrë magazina me qera.
Meqë biznesi i kishte ecur, iu desh ta sigurojë tek një nga kompanitë e sigurimit. Kështu, vajti tek kompania më e madhe në vend dhe punonjësve u thotë se kishte ardhur të sigurojë biznesin. Ata e mirëpresin dhe pasi marrin informacionin e nevojshëm dhe verifikojnë dokumentacionin, i kërkojnë një email që ti çojnë marrëveshjen.
Burri i thotë:”Por unë s’kam email, madje s’kam as dhe kompjuter.”
Punonjësit buzëqeshin dhe e pyesin:”Ke ngritur një kompani kaq të madhe ushqimesh për pesë vite dhe nuk keni një kompjuter dhe email?!”
Burri ia ktheu aty për aty:”Sikur të kisha pasur email dhe kompjuter, tani do të isha akoma pastrues banjash në filan kompani!!!”
Ndonjëherë, Zoti refuzon të na e japë diçka të cilën ne e kërkojmë me ngulm duke menduar se është në dobinë tonë, pasi na ka rezervuar diçka akoma më të dobishme. Shpesh herë insistojmë në diçka dhe vetëm pas pak kohësh, zbulojmë se ka qenë në dëmin tonë. E mira që i duam vetes, nuk krahasohet asnjëherë me të mirën që do Zoti për ne.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 239
Points : 635
Reputation : 0
Join date : 31/08/2010

Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi