Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Tema Fundit
» Bilderberg meeting 2015- list of participants
Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

» Kronologji e sulmëve të NATO-së
Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

» Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

» Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

» Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

» Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

» Fatura e jetës
Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

» Kush je ti?
Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

» Fjalë të mrekullueshme
Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

» Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

» Profesori dhe vazoja.
Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

» Ka ndodhur në Kinë.
Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

» Njëqind flamurë pa një
Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

» Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

» Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

Sondazh

Si të shkruhet një Autorizim

Shko poshtë

Si të shkruhet një Autorizim

Mesazh nga Admin prej Wed Sep 19, 2012 1:17 pm

Autorizimet përdoren për të siguruar që një individ të caktuar i është e lejuar qasje në burime që i përkasin një individi apo kompani tjetër, apo si një mjet për të dhënies së aftësisë apo privilegj për t'u angazhuar në disa detyra.

Letër autorizimit është përdorur shpesh si një mjet për të siguruar ligjshmërinë e qasjes në burimet, ose për të përcaktuar parametrat e asaj që janë duke u zgjeruar privilegjet për një individ. Këtu janë disa këshilla se si të shkruaj një letër bazë të autorizimit.

Të përcaktohet lloji i autorizimit që është i nevojshme. Është autorizim për qëllim të lejojë qasje në fotografi të ndryshme, sisteme ose burime të tjera të shoqërisë? Ndoshta autorizim ka për qëllim të përcjell autoritetit të përkohshëm për të vepruar në një pozicion deri në diçka më e qëndrueshme që është e rregulluar. Përcaktimi i qëllimit dhe fushës së autorizimit do të ndihmojë për ta bërë hartimin e përmbajtjes së letrës shumë më e lehtë.

Emrin dhe adresën e sigurt të palës që është për të marrë autorizimin. Ndërsa konsiderohet si një e dhënë në vitet e fundit, ky është një hap që është anashkaluar ndonjëherë në qendrat e biznesit më shumë i rastësishëm. Një letër e duhur e autorizimit është drejtuar gjithmonë me një individ të veçantë që është ka autoritet për të njohur dhe zbatuar dispozitat të përshkruara në tekstin e letrës.

Të marrë emrin e duhur dhe disa lloj kualifikuese të dhënat për identifikimin e individit i cili është duke u dhënë autorizim të posaçëm. Përdorimi i emrit të duhur, më tepër se një pseudonim apo version i shkurtuar i emrit të duhur, do të jetë e nevojshme në qoftë se autorizimi kërkon notarizimin si pjesë e procesit. Të dhënat e identifikimit mund të jetë një numër të punonjësve, sigurimet shoqërore Numri, ose forma të tjera të identifikimit që do të sigurojë tek marrësi që individi që është në letër është i njëjti person i cili është dhënë privilegje ose të drejta të përmendur në tekst.

Shkruani trupin e letrës. Në paragrafin e parë, identifikimin e personit që do të ipet autorizim së bashku me një përshkrim të përgjithshëm të llojeve të burimeve ose aftësitë. Në dy paragrafëve tjerë, të specifikojë një varg të dhënash apo fushëveprimin e autorizimit, duke përfshirë çdo autorizim ndihmëse që nuk mund të jetë e lehtë apo e dukshme që lidhet me qëllimin kryesor. Në paragrafin e fundit, mund të përcaktojë kohëzgjatjen e autorizimit me një gamë dhe datë. Nëse periudha e autorizimit është e pacaktuar, specifiko data e fillimit dhe se autorizimi do të mbetet në fuqi deri në një njoftim tjetër.

Kjo mund të jetë diçka e thjeshtë , duke përfshirë titullin kompanisë apo partisë, të tilla si president, apo kreu i një departamenti. Përdorimin e titullit shërben si dëshmi që lëshuesi i letrës mund të zgjasë kohën apo llojet të të drejtave ose të privilegjeve të marrësit.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 239
Points : 635
Reputation : 0
Join date : 31/08/2010

Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi