Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Tema Fundit
» Bilderberg meeting 2015- list of participants
Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

» Kronologji e sulmëve të NATO-së
Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

» Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

» Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

» Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

» Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

» Fatura e jetës
Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

» Kush je ti?
Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

» Fjalë të mrekullueshme
Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

» Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

» Profesori dhe vazoja.
Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

» Ka ndodhur në Kinë.
Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

» Njëqind flamurë pa një
Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

» Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

» Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

Sondazh

Si ta shkruajmë një email zyrtar

Shko poshtë

Si ta shkruajmë një email zyrtar

Mesazh nga Admin prej Wed Sep 19, 2012 1:15 pm

Emaili është një mënyrë e zakonshme dhe e përshtatshme për të komunikuar me kompanitë, kolegët, punëdhënësit, të punësuarit, profesorë dhe të tjerë që kërkojnë komunikim formal. Gabim i vogël mund të lë një përshtypje negative. Ka disa mënyra që ju mund të përmirësoni dhe të rrisë mirësjelljes tuaj të postës elektronike.

Emaili është i rëndësishëm sepse automatikisht jep një vulë në kohën e sotme, ju nuk keni për të vënë këtë informacion në email nëse nuk doni të bëni kështu.

Filloni emalin me një përshëndetje. Sepse ju jeni duke synuar për një kontakt profesional, mendoni sikur të shkruani një letër. Bëjeni të thjeshtë me një hyrje të shpejtë "Përshëndetje." në qoftë se ju e dini për kë shkruani pra emrin e personit kontaktues ,është e mirë për të përdorur formën profesionale pra emrin e marrësit (p.sh. Z., Znj, Profesor ose Dr).

Paraprakisht në paragrafin e parë duhet të cekët se kush jeni dhe pse jeni duke e dërguar këtë emali.

Ndërsa në paragrafin e dytë duhet të përmbajë informacionin që ju sigurojnë se jeni duke bërë kërkesë për çfarë jeni të interesuar. Dhe te përcillini një mesazh të duhur.

Nëse ka ndonjë skedarë të bashkëngjitni , përmend ato në email në mënyrë që marrësi të di për të kërkuar dhe për ta hapur dosjen. Gjithashtu, ju duhet ta vendosni emrin në skedarë e bashkangjitur në mënyrë që marrësi të di çfarë dokument është vetëm duke shikuar emrin e skedarit të bashkangjitur.

Të japë një deklaratë përmbyllëse. Filloni duke falënderuar marrës për kohën e tij apo të saj sepse është gjithmonë e rëndësishme, pa marrë parasysh sa i shkurtë apo i gjatë ka qenë emaili me të vërtetë. Të përmblidhet një lloj mesazhi i tillë si, "unë do t'ju kontaktoj sërish me informacione të mëtutjeshme," ose "Unë pres një përgjigjeje nga ana juaja." Në qoftë se një përgjigje është e nevojshme, dhe të jeni i sigurt për atë qe keni deklaruar në mënyrë që mesazhi juaj të ketë qen një informacion i duhur për pranuesin e emailit.

Nëse llogaria juaj është email profesional, ju duhet të keni një nënshkrim të duhur. Kjo automatikisht do të shtohet në fund të emailit. Ju duhet të përfshini emrin tuaj të plotë titullin profesional të punës dhe informatat kontaktuese. Në varësi të politikës, ju mund të shtoni një faqe të internetit të kompanisë apo faqe të mediave sociale.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 239
Points : 635
Reputation : 0
Join date : 31/08/2010

Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi