Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Tema Fundit
» Bilderberg meeting 2015- list of participants
Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

» Kronologji e sulmëve të NATO-së
Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

» Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

» Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

» Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

» Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

» Fatura e jetës
Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

» Kush je ti?
Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

» Fjalë të mrekullueshme
Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

» Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

» Profesori dhe vazoja.
Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

» Ka ndodhur në Kinë.
Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

» Njëqind flamurë pa një
Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

» Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

» Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

Sondazh

Orgazma, ndjenja pushtuese

Shko poshtë

Orgazma, ndjenja pushtuese

Mesazh nga Admin prej Sun Jan 15, 2012 2:44 am

Cfare ndodh gjate orgazmes ne trupin tone?

Fjala orgazem buron nga fjala greke “orga” qe do te thote pasion i vrullshem. Kjo ndjenje ndodh pas fazes se ngacmueshmerise se larte dhe zgjat disa sekonda. Behet fjale per per ndjenjen me intensive te kenaqesise qe mund ta perjetoje nje njeri. Pas kesaj stuhie sensuale pason nje faze e relaksimit, nje kenaqesi e brendshme dhe nje ndjenje lehtesimi.

Simptomat fizike te orgazmes

Te meshkujt: ejakulim dhe kontrahim te muskujve ne zonen midis organeve gjenitale dhe anusit. Te femrat: klitori, vagina, mitra dhe zona midis organeve gjenitale dhe anusit kontrahohen ne menyre te shtangur, thithkat e gjinjeve te forta dhe te ngritura. Te disa femra paraqitet edhe nje leng i tejdukshem ne te bardhe, dhe ketu behet fjale per ejakulim te femres ose orgazem i laget. Shume femra mendojne se ky leng eshte urine dhe ngurojne te derdhin ate gjate nje orgazme.

Te qe te dy gjinite, gjate orgazmes shpejtohet ritmi i zemres dhe zgjerohen enet e gjakut. Ekstaza e trupit ndikon qe te clirohen hormonet e lumturise, endorfinet. Keto dhurojne nje ndjenje relaksimi dhe kenaqesie.

Si shkaktohet orgazma?

Ne pergjithesi, orgazma shkaktohet sikur te meshkujt ashtu edhe te femrat, duke i stimuluar zonat erogjene me: paraloje, perkedhelje, seks oral, masturbim si dhe penetrim. Megjithate, gje qe nuk eshte sekrete, femrat arrijne me veshtire deri te ky kulminacion. Shkaqet per kete jane te ndryshme: shtypja e shoqerise mbi femren me shekuj te tere, ndikimi i edukimit, tabute intime si dhe njohurite e pamjaftueshme per trupin.


Si te vini me lehte deri te kulminacioni?

Garanci me e mire per te arritur nje orgazem eshte njohja e trupit personal. Trupi yne eshte i pajisur me numer te madh te sensoreve, te cilet mund te na shpiejne direkt ne qiellin e kenaqesise nese stimulohen si duhet. Por, sigurisht qe duhet te dime se ku gjenden keto burime te kenaqesise ne trupin tone. Masturbimi mund te ndihmoje shume ne zbulimin e ketyre mundesive per orgazem.

Njihni zonat e juaja erogjene prej me afer

Klitori- eshte kokeza qe gjendet ne krye e ne mes te buzeve te brendshme. Ka qasje te lehte dhe reagon shume ndjeshem ne prekje dhe perkedhelje. Duhet te kujdeseni qe te jete i laget dhe te stimuloni ate duke i nderruar teknikat gjegjesisht levizjet.

(Klitoriskrone-koka e klitorit, Klitorisvorhaut-lekura e klitorit, g.Lippe-buzet e medhaja, k.Lippe-buzet e vogla, Harnr.-kanali i urines, Hymen-himeni, Scheiden.-vagina).

Pika-G- gjithashtu nje zone erogjene,ndodhet rreth 4 cm nga hyrja e vagines, ne drejtim te barkut. Per te sensibilizuar kete vend keshillohet qe ta stimuloni me ane te trusjes (duke ushtruar shtypje mbi te) me gisht ose ndonje seks-loje. Duke ushtruar ne kete menyre mund ta zbuloni se cfare ju pelqen dhe ta ftoni partnerin tuaj per t’ju ofruar kenaqesi maksimale.

Orgazma femerore ne shifra

Dallohen orgazma klitorale dhe vaginale. E fundit, vaginalja, arrihet mjaft veshtire.

- 95% e femrave arrijne orgazme klitorale me ane te masturbimit. 45% eshte numri I I tyre I arritur me stimulim nga ana e partnerit.

- Vetem 30% e femrave perjetojne orgazme vaginale gjate penetrimit. Sipas seksologeve, orgazma vaginale eshte shume me pushtuese dhe intensive sesa ajo klitorale.

Multi-orgazmat

Meshkujt, pasi qe te arrijne kulminacionin, bijne ne nje faze te plogeshtise (faza e rimekembjes, ne te cilen nuk reagojne gjate stimulimeve). Ndersa femrat mund te arrijne orgazem shume here njepasnjeshem, pa rene ne kete faze te lartpermendur.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 239
Points : 635
Reputation : 0
Join date : 31/08/2010

Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi