Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Similar topics
  Tema Fundit
  » Bilderberg meeting 2015- list of participants
  Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

  » Kronologji e sulmëve të NATO-së
  Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

  » Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
  Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

  » Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
  Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

  » Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
  Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

  » Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
  Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

  » Fatura e jetës
  Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

  » Kush je ti?
  Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

  » Fjalë të mrekullueshme
  Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

  » Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
  Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

  » Profesori dhe vazoja.
  Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

  » Ka ndodhur në Kinë.
  Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

  » Njëqind flamurë pa një
  Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

  » Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
  Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

  » Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
  Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

  Sondazh

  Pasuri" dhe i "Varfëri"...

  Shko poshtë

  Pasuri" dhe i "Varfëri"...

  Mesazh nga Admin prej Mon May 30, 2011 8:52 pm

  Një pasanik i madh kishte vendosur t’i tregonte birit të tij se ç’është varfëria në mënyrë që ai të dijë t’i çmojë më tepër mirësitë që i ka. Shkuan tek disa të afërm të tij, të cilët jetonin në një fshat të varfër dhe kishin shumë fëmijë. Atje qëndruan dy ditë.

  “E ke të qartë tashmë dallimin mes varfërisë dhe pasurisë?” – e pyeti babai të birin derisa po ktheheshin në shtëpi.

  “Po, baba!” – u përgjigj vogëlushi.

  “Unë jam i vetëm, kurse ata janë shumë vëllezër dhe motra.

  Ne, para shtëpisë kemi një pishinë, ndërsa ata kanë lumin në të cilin mund të notojnë dhe të peshkojnë.

  Ne kemi klimatizatorë në shtëpi, ndërsa ata vetëm e hapin dritaren dhe hyn flladi nga pemët që janë afër dritares.

  Ne i shohim zogjtë vetëm në televizion, kurse atyre zogjtë e vërtetë i vijnë në dritare.

  Ne kemi qen, kurse ata kanë tufë delesh.

  Po baba, e mësova mirë se ç’është pasuria. Ndihem i pikëlluar që edhe ne nuk jemi të pasur sikurse ata...!
  avatar
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 239
  Points : 635
  Reputation : 0
  Join date : 31/08/2010

  Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

  Mbrapsht në krye Shko poshtë

  Mbrapsht në krye

  - Similar topics

   
  Drejtat e ktij Forumit:
  Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi