Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Tema Fundit
» Bilderberg meeting 2015- list of participants
Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

» Kronologji e sulmëve të NATO-së
Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

» Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

» Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

» Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

» Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

» Fatura e jetës
Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

» Kush je ti?
Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

» Fjalë të mrekullueshme
Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

» Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

» Profesori dhe vazoja.
Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

» Ka ndodhur në Kinë.
Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

» Njëqind flamurë pa një
Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

» Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

» Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

Sondazh

Kokë më kokë me të rinjtë

Shko poshtë

Kokë më kokë me të rinjtë

Mesazh nga Admin prej Mon Feb 28, 2011 4:10 pm

-Mos prit kohë dhe ditë të qëlluara për punë. Dije se cdo orë dhe cdo ditë është e qelluar për punë.

-Mos kërko vend të pershtatshëm për punë. Dije që cdo skutë është vendi më i pershtatshem i punës.

-Asesi punën e sotme mos e lë për nesër, për arsye se cdo ditë i ka veshtirësitë dhe punët e veta.

-Në një kohë të caktuar bëje vetëm një punë, vetëm një mesim, respektivisht puno reth një problemi derisa mos të dobesohen kujdesi dhe fuqia.

-Nese thua se do të bëshë më shumë punë për një kohë, ateherë asnjerën prej tyre nuk do të mund ta bësh si duhet.

-Pa e kryer një punë, mësim, liber apo obligim që e ke filluar mos kalo në tjetrën. Puna e mbetur pergjysmë është sikur të mos jetë nisur fare.

-Pasi të kryesh punën e ditës se sotme, vendos se cka do të besh nesër. Ose, së paku para se ta fillosh punën, vendos se cilën punë do ta bësh.

-Para se ta fillosh punen, mësimin ose librin pranë vetës merri të gjitha gjerat të cilat do të nevojiten gjatë kryerjes së tyre, ashtu që mos të të humbë kujdesi duke u ngritur panderprerë, për të marr letër , laps etj.

-Në momentin kur nuk ke mundësi të perballosh një problem reth ceshtjes të cilen punon, asesi mos bën hap prapa. Dije që leshimi pe është pertaci e mallkuar. Duhet ta dish se dashuria ndaj punës lindet dhe forcohet përmes përballimit të problemevee. Kënaqesia shpirtërore që paraqitet pas kapercimit më problemeve është e pashoq.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 239
Points : 635
Reputation : 0
Join date : 31/08/2010

Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kokë më kokë me të rinjtë

Mesazh nga Admin prej Mon Feb 28, 2011 4:11 pm

-Të jesh i sigurt se ngadhnjimi në luftë dhe suksesi në punë janë me atë që nuk kthehet prapa. Përpara këmbguljes problemet shkrihen dhë të pamundurat bëhen te mundshme.

-Piksepari ndaje problemin me të cilin do të ballafaqohesh, pastaj perpiqu që një nga në ti zbërthesh pjeset e tij. Pikërisht në ketë menyrë edhe mësimin dhe librin që e lexon ndaji në pjesë më të shkurtëra. Para se ta kuptosh mirë një pjesë mos kalo në tjetrën. Kalo si i verberi me shkop mbi të gjithë kapitujt, respektivisht mos e hedh hapin e ardhshem pa qenë i sgurt për të parin.

-Puno vashdimisht dhe me kujdes, si dhe cdo ditë puno në të njejten kohë. Mos e ndërpre punën me nderprerje të gjata. Nese nuk je i semurë dhe i lodhur puno ngapak edhe gjatë pushimeve ashtu që të mos e humbish shprehinë e punes dhe ta kesh veshtirë të kthehesh perseri.

-Nese lodhesh me një punë atëherë nderoje atë ose ngadalsoje ritmin, por asesi mos gjej arsye për pushim. Organizmi i atij që ri kot është sikur hekuri që nuk punohet ndryshket.

-Mendo mirë dhe dije se punë nuk do të thot vetem të levizesh, të lexosh ose të shkruash. Njeriu që mendon, punon edhe më teper se xehetari në minierë

-Asnjeherë mos e vlereso produktivitetin e punës më orë dhe mos thuaj mjaft. Shihe rezultatin e punës dhe atë që e ke mesuar.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 239
Points : 635
Reputation : 0
Join date : 31/08/2010

Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi