Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Similar topics
  Tema Fundit
  » Bilderberg meeting 2015- list of participants
  Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

  » Kronologji e sulmëve të NATO-së
  Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

  » Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
  Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

  » Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
  Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

  » Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
  Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

  » Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
  Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

  » Fatura e jetës
  Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

  » Kush je ti?
  Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

  » Fjalë të mrekullueshme
  Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

  » Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
  Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

  » Profesori dhe vazoja.
  Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

  » Ka ndodhur në Kinë.
  Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

  » Njëqind flamurë pa një
  Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

  » Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
  Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

  » Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
  Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

  Sondazh

  Nje pjese filozofike e shkeputur nga romani "Pse?!"

  Shko poshtë

  Nje pjese filozofike e shkeputur nga romani "Pse?!"

  Mesazh nga Admin prej Tue Jan 25, 2011 6:18 pm

  ( Sterjo Spasse)


  ...

  -C'eshte jeta per ty?-e pyeta.
  -flluska sapuni.-mu pergjigj
  -po vdekja?
  -shperblimi i jetes!
  -c'eshte bota?
  -nje pike helm ne hapesire!
  -c'eshte me e kuptuar ne bote?
  -vdekja.
  -cila eshte kafsha me e eger?
  -njeriu.
  -po me e bute?
  -ajo qe s'ka lindur .
  -cili njeri ju duket me i poshter?
  -ai qe ndryshon veten me nje emer te huajdhe ai qe punon aq mizorisht saqe nuk kujton as vdekjen.
  -c'eshte budallalleku?
  -te duash nje gje qe s'e kedhe te kujtosh se je ai qe s'je.
  -po puna me e mencme?
  te gezosh te tanishmen.
  -c'eshte me e aferme ?
  -vdekja!
  -po me e larget?
  -zemra ime me tendendhe fillimi e fundi i Hicit.
  -cfare eshte e pavdekur?
  -hapesira!
  -cfare eshte me e bukur?
  -fantazia!
  -po me e shemtuar?
  -semundja!
  -me e hidhur?
  -jeta.
  -me e embel?
  -Hici.
  -c'gje e shte me e madhe?
  -Libri iBotes!
  -po me e rende?
  -fjala.
  -me e pamundur?
  -te ndryshosh veten dhe formen,dmth jam une te behem ti,dhe jam njeri dhe te behem pellumb.
  -kur shperblehet njeriu?
  -kur e kujton veten te lumtur.
  -cfare gje ju duket me e merzitur?
  -cdo send eshte me i merzitur se njeri-tjetri.
  -cfare gje ju duket me e veshtire?
  -te jesh njeri...
  -po me e lehte?
  -te krijosh krijese njerezore.
  -cili eshte ngushellimi i te pasurit?
  -pesha e qeses
  po i te vobektit?
  -e ardhmja...
  -nuk ju kuptoj-i thashe per se dyti.
  -vdekja .-mu pergjigj serioz
  -po c'permban jeta e njeriut?
  -vetem dyshime!-keto tha dhe heshti...
  avatar
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 239
  Points : 635
  Reputation : 0
  Join date : 31/08/2010

  Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

  Mbrapsht në krye Shko poshtë

  Mbrapsht në krye

  - Similar topics

   
  Drejtat e ktij Forumit:
  Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi