Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Free counter and web stats free counters
Tema Fundit
» Bilderberg meeting 2015- list of participants
Wed Jun 10, 2015 9:15 am nga Admin

» Kronologji e sulmëve të NATO-së
Wed Mar 25, 2015 9:27 am nga Admin

» Berisha dorëzon në polici dosjen e dytë të fakteve për skandalet e arsimit në Prizren
Thu Mar 05, 2015 7:30 am nga Admin

» Shanset e kosovarëve për azil në Gjermani janë zero
Thu Feb 05, 2015 10:40 am nga Admin

» Dhjetë këshilla të Ukshin Hotit për shqiptarët
Sun Feb 02, 2014 12:15 pm nga Admin

» Si mund ta bëjmë jetën tonë më të mirë thjesht duke bërë gjërat e duhura.
Sun Feb 02, 2014 12:14 pm nga Admin

» Fatura e jetës
Tue Jan 21, 2014 11:38 pm nga Admin

» Kush je ti?
Mon Dec 30, 2013 12:39 pm nga Admin

» Fjalë të mrekullueshme
Mon Dec 30, 2013 12:30 pm nga Admin

» Letra e Abraham Lincoln për mësuesen e djalit të tij
Sun Dec 22, 2013 10:35 am nga Admin

» Profesori dhe vazoja.
Tue Aug 06, 2013 11:46 pm nga Admin

» Ka ndodhur në Kinë.
Tue Jul 30, 2013 11:31 pm nga Admin

» Njëqind flamurë pa një
Sat May 25, 2013 9:40 pm nga Admin

» Çfarë bëjnë femrat e çfarë meshkujt ?!
Mon May 06, 2013 10:58 am nga Admin

» Protestë në përkrahje të Luginës së PRESHEVËS
Tue Jan 22, 2013 7:26 pm nga Admin

Sondazh

Sterjo Spase

Shko poshtë

Sterjo Spase

Mesazh nga Admin prej Tue Jan 25, 2011 6:17 pm

Sterjo Spasse lindi me 14 gusht te vitit 1914 ne fshatin Gllomboç te Prespes, ne rrethin e Korces. Shkollen fillore e kreu ne vendlindje dhe ne Korce, ndersa shkollen e mesme, ne normalen e Elbasanit, me 1932. Punoi per nje kohe te gjate si mesuaes ne Dervican te Gjirokastres, ne Voskopoje, ne Korce e Tirane, si inspektor arsimi ne Ministrine e Arsimit ne Tirane, e me vone prane Lidhjes se Shkrimtareve dhe nArtisteve te Shqiperise, pastaj u trajtua si shkrimtar ne profesion te lire. Vitet e fundit doli ne pension. Eshte nder themeluesit e revistes "Normalisti" (1929-1937), ka hapur e ka mbajtur rubriken e arsimit ne revista "Bota e re", ka qene redaktor i revistes "Shkolla Shqiptare". Ka qene nder themeluesit e pare te revistes pedagogjike pas Çlirimit "Shkolla e re", "Arsimi popullor" dhe te revistave letrare "Literatura jone", "Nentori" etj etj.

Veprimtaria krijuese e Sterjo Spasses eshte e larmishme. Ai fillon te shkruaje qe ne bankat e shkolles Normale te Elbasanit, me 1929, fillimisht shkrime publicistike me karakter social e pedagogjik.
Me 1932 botoi monoigrafine "Prespa e vogel". Botoi rreth pese vellime me permbledhje tregimesh: "Kurore rinie" 1934 1963. "Ne krahet e nje femre" 1934, "Nusja pa duvak" 1944, "Te fala nga fshati" 1958, "Sokolesha" 1967.
Per ato qe e bejne te njohur emrin e tij si ne mjediset intelektuale, ashtun edhe ne ate te popullit jane romanet: "Pse?!..." 1935. "Aferdita" 1944, "Ata nuk ishin vetem" 1952. "Aferdita perseri ne fshat" 1954. "Buze liqenit" 1965 "Zjarre" 1972.

Ka botuar rreth 13 vepra te tjera qe jane tekste shkollore si "Antologji per shkollat shtatevjecare e te mesme", "Gramatike e gjuhes shqipe", "Letersia e huaj", "Teoria e letersise", etj etj. Ka perkthyer edhe romanet "Te mjeret" e Viktor Hygoit 1935, "Kasollja e xha Tomit" 1958, "Nusja" te Karasllavovit 1958 dhe vellimin me tregime "Albena" te Jordan Javkovit 1966.

Vdiq me 12 shtator 1989.
Admin
Admin
Admin

Numri i postimeve : 239
Points : 635
Reputation : 0
Join date : 31/08/2010

Shiko profilin e anëtarit http://dituriere.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi